Centrum Diagnostyki Znamion Barwnikowych

Laseroterapia

Światło laserowe, laseroterapia znajduje zastosowanie w medycynie od końca lat sześćdziesiątych. Jest to sprawdzona, miniinwazyjna metoda leczenia wielu jednostek chorobowych dająca bardzo dobre efekty kosmetyczne.

W naszym Centrum stosujemy laser diodowy 532/940 nm. do leczenia:
- zmian naczyniowych (pajączków naczyniowych- teleangiektazji, naczyniaków płaskich, naczyniaków gwiaździstych, drobnych naczyń żylnych, trądzika różowatego)
- łagodnych zmian pigmentacyjnych (piegi, plamy posłoneczne, ostuda, przebarwienia  pozapalne)
- zmian skórnych ( rogowacenia łojotokowego, hyperkeratoz, brodawek zwykłych)
- epilacji małych powierzchni ciała
- jako element leczenia skojarzonego z terapią światłem pulsacyjnym VPL ( trądzik, trądzik   rożowaty)

laseroterapia

Istota działania lasera polega na zjawisku selektywnej fototermolizy. W trakcie zabiegu kierujemy na zmianę skórną koncentryczną (o określonej długości fali i gęstości energii) wiązkę światła. Chromofory skóry - utlenowana hemoglobina lub barwnik skóry (melanina) pochłaniają światło lasera i dochodzi do selektywnego zniszczenia tkanek.
Zabiegi wykonywane są wyłącznie ambulatoryjnie metodą transdermalną, bez naruszenia ciągłości skóry. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od lokalizacji, rodzaju i rozległości zmian. Rozpoczęcie leczenia poprzedza badanie kliniczne poszerzone w przypadku zmian barwnikowych o badanie wideodermatoskopowe a w przypadku zmian naczyniowych o badanie Dopplerowskie układu żylnego. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu. Do zamykania naczynek twarzy wystarcza zazwyczaj jeden zabieg, ale jeżeli zmiany są bardzo rozległe, zalecane jest usuwanie zmian w 2-3 etapach co 3-4 tygodnie. Zmiany na nogach likwiduje się trudniej ze względu na większa średnicę naczynek , ich głębsze umiejscowienie i zazwyczaj dużą powierzchnię zmian. Po zabiegu wykonanym laserem ( zwłaszcza w przypadku pajączków na kończynach dolnych) w miejscu naświetlania na skórze mogą pozostawać drobne punkciki w postaci strupków, które po dwóch tygodniach zanikają.
Istotne jest to, że skóry nie trzeba nacinać, ani nakłuwać – po zabiegu nie pozostają więc blizny. Ta miniinwazyjna metoda daje bardzo dobre efekty kosmetyczne i po zabiegu pacjenci mogą wrócić do wykonywania codziennych czynności.