Centrum Diagnostyki Znamion Barwnikowych

Fotoodmładzanie

Światło słoneczne to główna przyczyna starzenia się skóry oraz związanych z nim chorób i nowotworów. Paradoksalnie, dzięki intensywnemu rozwojowi techniki, fale świetlne (o określonej długości i gęstości energii) stały się jedną z podstawowych metod diagnostyki i leczenia wykorzystywanych zarówno w onkologii ( terapia fotodynamiczna w leczeniu raków skóry i stanów przedrakowych) jak i medycynie estetycznej.

W leczeniu efektów fotostarzenia obok grupy technik laserowych dynamicznie rozwijają się technologie określane, jako IPL ( systemy światła pulsacyjnego).Wiązka świetlna przez nie generowana, w odróżnieniu od światła lasera jest wiązką rozbieżną, ale tym samym zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i uszkodzenia sąsiadujących tkanek podczas terapii.

Centrum Diagnostyki Znamion dysponuje jedną z najnowszych technologii stosowanych w leczeniu efektów fotostarzenia – system Energist VPL.

fotoodmladzanie

Urządzenie, dzięki emisji przefiltrowanego widzialnego światła składającego się z serii mikroimpulsów o długości 530nm & 610nm – 950nm o gęstości energii do 51j/cm2 pozwala na optymalne i indywidualne dostosowanie parametrów terapii do określonego schorzenia. Dodatkowo umożliwiając skórze schładzanie się między impulsami, zmniejsza do minimum dyskomfort pacjenta i powoduje, że zabiegi praktycznie nie wymagają znieczulenia. Leczniczy mechanizm działania tego systemu polega na wykorzystaniu zjawisk selektywnej fototermolizy oraz fotomodulacji. W wyniku izolowanej absorpcji energii świetlnej przez wybrane struktury skóry tzw. chromofory ( melanina, oksychemoglobina) dochodzi do stymulacji powstawania kolagenu, poprawy napięcia skóry, redukcji zmarszczek, zamykania rozszerzonych porów, wyrównania kolorytu skóry poprzez rozjaśnienie przebarwień naskórkowych i likwidację rumienia.
System VPL ma zastosowanie w terapii następujących grup schorzeń:
- fotoodmładzaniu skóry
- usuwaniu przebarwień naskórka
- usuwaniu owłosienia
- zamykaniu naczynek (do średnicy 0,4 mm):
 • rozległe zaczerwienienia skóry
 • plamy cherry spots
 • naczyniaki gwiaździste (Spider Naevi)
 • naczynia nitkowate
 • trądzik różowaty
 • rumienie
- leczeniu trądzika pospolitego
Terapia jest miniinwazyjna – po zabiegu pozwala funkcjonować praktycznie bez rezygnacji z dotychczasowego trybu życia. Ilość cyklów naświetlań zmienionej skóry zależy od wstępnego rozpoznania, indywidualnej tolerancji leczenia oraz oczekiwanych efektów. Każdy zabieg poprzedzany jest specjalistyczną konsultacją lekarską.
Przybliżone schematy leczenia przy pomocy VPL:
Przebarwienia:
–2-5 zabiegów
–wizyty co 4 tygodnie
Naczynia krwionośne:
–zazwyczaj 3-5 zabiegów (rozległe zaczerwienienie często wymaga kilku zabiegów)
–wizyty co 4 -6 tygodni. Po trzecim zabiegu może zostać wydłużony okres między wizytami na 8-10 tygodni.
Stymulacja kolagenowa:
–3 - 5 zabiegów co 4 tygodnie
–zabiegi podtrzymujące efekt co 3-6 miesięcy
Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona ( rumień ustępuje w ciągu ok. 3 dni), lekko obrzęknięta ( do ok. 24 godzin), a piegi i przebarwienia mogą początkowo ściemnieć ( do ok. siedmiu dni).
Zalecenia po zabiegu:
 • ewentualne zaczerwienienia skóry można przykryć makijażem
 • należy odpowiednio nawilżać skórę
 • koniecznie trzeba ochraniać skórę przed działaniem promieni słonecznych
 • stosować kremy z wysokimi filtrami /przez miesiąc/
 • stosować preparaty polecone przez lekarza dobrane do typu zmian na skórze, wzmacniające efekty zabiegu.

Decydując się na leczenie przy pomocy VPL powinniśmy pamiętać, że fotostarzenie jest procesem ciągłym, a nasze działania zmierzają jedynie do przyhamowania lub zmodulowania jego skali.