Centrum Diagnostyki Znamion Barwnikowych

Czerniak

Melanoma malignum –  czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym  się z melanocytów. Może powstać na bazie znamienia barwnikowego lub „de novo” w niezmienionej skórze. Choć nie dominuje w porównaniu z innymi nowotworami skóry, to stanowi ciągle wyznanie dla medycyny z uwagi na dużą złośliwość i trudny do przewidzenia przebieg kliniczny. Najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest skóra ( 90%), ale może on także powstawać w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz w gałce ocznej. Bardzo rzadką lokalizacją są opony mózgowe. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na czerniaka i ponad 800 zgonów z jego powodu .
Czynniki ryzyka zachorowania na czerniaka :
 
odstep promieniowanie ultrafioletowe (intensywne opalanie się na słońcu, w solariach; intensywne opalanie się w dzieciństwie, z epizodami poparzeń słonecznych)
  
odstep znamiona (duża liczba znamion – powyżej 50; znamiona z cechami niepokoju onkologicznego;
  
odstep znamiona w miejscach drażnienia; znamiona dysplastyczne; znamiona wrodzone)
  
odstep kolor skóry , włosów , oczu (rasa biała ; jasna karnacja, rude lub blond włosy, niebieskie tęczówki,  liczne piegi)
  
odstep czynniki genetyczne (rodzinny zespół znamion dysplastycznych, czerniak występujący w rodzinie lub wcześniejsze zachorowanie u samego pacjenta)
Każde znamię barwnikowe lub pozbawione barwnika na skórze, błonach śluzowych (wargi, srom, ok. odbytu), w oku, rozwijające się podpaznokciowo , ulegające jakimkolwiek przeobrażeniom powinno być niezwłocznie skonsultowane i przebadane przez lekarza specjalistę.
Co powinno Cię zaniepokoić?
  
odstep pojawienie się nowej zmiany (barwnikowej lub pozbawionej   barwnika) na niezmienionej dotąd skórze
  
odstep zmiana kształtu
  
odstep zmiana koloru znamienia
  
odstep zmiana wielkości znamienia
  
odstep zaczerwienienie wokół zmiany
  
odstep nagłe odbarwienie znamienia
  
odstep sączenie lub krwawienie
  
odstep wypadnięcie włosów ( jeśli znamię było owłosione )
  
odstep objawy subiektywne np. swędzenie , zmiana czucia w obrębie znamienia
  
odstep rozmiar powyżej 7 mm
  
odstep pojawienie się satelitarnych guzków w okolicy znamienia
  
odstep powiększenie się węzłów chłonnych